Upadłość konsumencka powoduje, że dłużnik może się oddłużyć, czyli pozbyć się zadłużenia. Jakie są jej główne zalety? Wyjaśniamy, czym jest upadłość osoby będącej konsumentem i jakie są jej konsekwencje.
Kto może ogłosić upadłość jako konsument?
Procedura upadłości konsumenckiej istnieje w polskim prawie już od dłuższego czasu i po licznych zmianach daje ona szansę na życie bez długów wielu osobom – także tym, które doprowadziły do swojej niewypłacalności umyślnymi działaniami.
Żeby ogłosić upadłość konsumencką, należy:
- Być konsumentem – wobec tego taką zdolność mają tylko osoby, które są prywatne, nie mają działalności gospodarczej. Firma nie może być też zawieszona, ale musi być całkowicie zamknięta.
- Przebywać w stanie niewypłacalności – w takim stanie konsument nie może regulować swoich zobowiązań. Przyjmuje się, że powinien trwać on przynajmniej przez 3 miesiące.
Jakie są skutki upadłości konsumenckiej?
Co daje upadłość konsumencka? Pociąga ona za sobą szereg korzyści dla konsumenta, ale warto wskazać, że ma ona również pewne niedogodności.
Najważniejsze zalety upadłości konsumenckiej to przede wszystkim oddłużenie oraz umorzenie części lub nawet całości posiadanych przez konsumenta długów. Dzięki temu może on pozbyć się ich ciężaru, by żyć na nowo bez problemów wynikających z niewypłacalności.
W ramach upadłości zawieszeniu ulegają dotychczasowe postępowania sądowe i egzekucyjne wobec dłużnika, co również jest dużym atutem tego procesu, ponieważ zatrzymuje się wtedy procedury prowadzące do powiększenia zadłużenia.
Należy jednocześnie pamiętać o tym, że w wyniku ogłoszenia upadłości konsumenckiej konsument traci dotychczasowy majątek, który służy do uregulowania należności. Jego zarządzaniem zajmuje się syndyk masy upadłościowej. Również na skutek upadłości konsument może stracić swój dotychczasowy dom, mieszkanie.
Źródło: https://oddluzyc.pl/