W Polsce coraz częściej mówi się o podatku katastralnym. Czym dokładnie jest ten podatek dotyczący nieruchomości? Jakie są jego główne zalety oraz wady? W jakiej wysokości jest on naliczany?
Podatek katastralny – co to jest?
Podatkiem katastralnym określa się jeden z podatków dotyczących nieruchomości, którego wysokość jest zależna od wartości nieruchomości, a dokładnie jej wartości katastralnej. Często jest on określany także jako podatek od wartości.
Aktualnie w Polsce nie obowiązuje podatek katastralny, chociaż w ostatnich miesiącach jego tematyka zaczęła być poruszana coraz częściej. Jest on natomiast spotykany między innymi w krajach Europy oraz w Stanach Zjednoczonych. Podatek ten jest płacony co roku i liczony jest jako procent od wartości nieruchomości, na przykład 1%.
Zalety i wady podatku katastralnego
Podatek katastralny ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Co warto o nich wiedzieć?
Zalety podatku katastralnego:
- Zwiększa dochody samorządu,
- Pomaga w uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego,
- Wspiera racjonalny rozwój rynku nieruchomości,
- Zwiększa dostępność do nieruchomości dla mniej zamożnych osób,
- Ogranicza spekulacyjny zakup nieruchomości.
Wady podatku katastralnego:
- Powoduje większe obciążenia właścicieli nieruchomości, na przykład może wywołać sprzedaż mieszkania lub domu, gdy właściciela nie stać na ich utrzymanie,
- Może powodować podwyższenie kosztów najmu nieruchomości,
- Wymaga regularnego wyceniania nieruchomości.
Czy w Polsce zostanie wprowadzony podatek katastralny?
Aktualnie obowiązujące w Polsce podatki na rynku nieruchomości to przede wszystkim podatki nakładane przy ich zakupie oraz sprzedaży.
Obecnie Ministerstwo Finansów zdementowało plotki na temat wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce, natomiast nic nie wyklucza jego wprowadzenia lub też wprowadzenia innych obciążeń właścicieli wielu nieruchomości. Warto śledzić aktualności z rynku nieruchomości, także skup nieruchomości za gotówkę śląsk.