Jak dobrać odpowiednie narty?

  • on 15 grudnia, 2021
Row of male and female skiers skiing down snow covered ski slope, Aspen, Colorado, USA

Osoby, które kiedykolwiek musiały kupić narty, wiedzą, jak trudno jest dokonać wyboru. Trzeba wpaść na wiele pomysłów. Najważniejsze jest zaawansowanie umiejętności w danej dyscyplinie narciarskiej i wzrost narciarza.

Jak dobrać długość nart?

Jeszcze kilkanaście lat temu odpowiedź na pytanie, jak dobrać narty, była prosta. Zakładano, że deski są odpowiednio dopasowane, jeśli tylko narciarz ma odpowiedni wzrost. Osoba, która ma co najmniej 170 cm wzrostu, powinna mieć narty o długości co najmniej 170 cm. Czy rzeczywiście tak jest?

Narty dla początkujących i średniozaawansowanych

Przy wyborze nart do swojego wzrostu warto pamiętać o prostej zasadzie. Narty powinny być krótsze od wzrostu narciarza o 20 do 15 cm. Kobiety powinny wybierać narty, które sięgają im do podbródka, a mężczyźni – najprościej mówiąc – do nosa. Dlaczego tak jest? Na nartach, które są krótsze, łatwiej się jeździ. Krótsze wersje desek pozwalają na szybsze inicjowanie skrętów i lepszą kontrolę nad nartami, co sprawia, że są one dużo łatwiejsze do opanowania. Jest to ważne podczas jazdy lub manewrowania w trudnym terenie.

Długość nart to nie wszystko, więc nie zapominaj o tym, zastanawiając się, jak dobrać długość nart. Narty są dostępne w wielu różnych modelach. Należy upewnić się, że wybrane przez nas narty są odpowiednie dla początkujących w tym sporcie. Najlepsze do tego celu są narty Easycarver, All Mountain lub Allround. Różnią się one szerokością i sposobem mocowania. Dobrze jest zapytać profesjonalistę, czy może pomóc w wyborze pierwszej pary nart. Jeżeli Twoja waga różni się od wagi uznawanej za standardową dla Twojego wzrostu, będziesz musiał zmodyfikować sposób dobierania nart do swojego wzrostu. Osoby lżejsze powinny wybierać krótsze narty, a osoby cięższe – dłuższe.

Narty dla zaawansowanych

Dla zaawansowanych narciarzy zalecane są narty krótsze o 15 do 10 cm od wzrostu narciarza. Najlepsze będą narty typu race, crosscarver lub freeride. Należy pamiętać, że są one przeznaczone do szybkiej jazdy, która wymaga dużych umiejętności. Mimo szybkiej jazdy pozwalają one zachować kontrolę nad deską. Narty narciarza nie powinny być wyższe niż narty narciarki. Czasami zaawansowani narciarze decydują się na użycie krótszych nart. Jest to szczególnie ważne w przypadku ski touringu. Lżejsze narty pomagają w osiąganiu lepszych wyników. Są lekkie, więc ułatwiają podchodzenie pod górę.

Tabela – dobór nart

Specjalne tabele można znaleźć, gdy szuka się informacji o tym, jak dobrać narty do wzrostu. Pokazują one, jak dobrać odpowiednią długość nart dla dziecka. Bardzo pomagają one osobom, które szukają swojego pierwszego zestawu narciarskiego. Zanim wybierzesz się do sklepu, warto się z nimi zapoznać. To sposób na zdobycie dobrej pozycji wyjściowej do rozmów z profesjonalistami. Dzięki temu wybór odpowiednich desek będzie dużo łatwiejszy.

Article Categories:
Sport

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.