Jak trenować w zimie? Porady

  • on 28 lutego, 2022
Female athlete exercising in park in winter

Zaleca się bieganie w zimie. Wzmacnia on organizm i zwiększa jego wydolność, a także poprawia samopoczucie. W okresie jesienno-zimowym, kiedy brak światła słonecznego sprawia, że cierpimy, przyda się dawka dodatkowej endorfiny uwalnianej podczas aktywności fizycznej.

Jak biegać zimą?

Zimą aktywność fizyczna na świeżym powietrzu może być przyjemna i korzystna dla naszego zdrowia i samopoczucia. Nie ma przeciwwskazań do biegania w zimie, jeśli przestrzega się pewnych zasad. Trenując zimą, zadbamy o naszą kondycję fizyczną i psychiczną, dzięki czemu wiosną będziemy mieć więcej siły i energii.

Odpowiednie ubranie – postawa zimowego biegania

Zimą strój do biegania jest bardzo ważny, chociaż latem nie ma to większego znaczenia. Podczas biegania zimą dobrze jest nosić odzież termoaktywną – oddychającą, która zapewni odpowiedni komfort termiczny. Podczas biegania w temperaturach poniżej 0 stopni Celsjusza ważne jest, aby mieć odzież termiczną, która chroni przed przegrzaniem. Bardzo łatwo jest nabawić się choroby od spoconej odzieży, a z czasem będzie to niekomfortowe.

 Jeżeli temperatura na zewnątrz jest o 10 stopni wyższa od temperatury na termometrze, to strój do treningu należy dobrać odpowiednio do warunków panujących na zewnątrz. Bieganie w zimie jest bezpieczne, gdy temperatura wynosi około -10 stopni Celsjusza. Podczas biegania w zimie należy nosić czapkę i rękawiczki. Potrzebne będą ciepłe skarpety, które odpowiednio zakryją kostkę, oraz buty z grubą podeszwą i rowkami w bieżniku. Wytrącanie się kwasu moczowego w stawach i mięśniach może powodować ból i prowadzić do stanów zapalnych, które mogą być spowodowane niskimi temperaturami.

Rozgrzewka i rozciąganie – stały element treningu

Bieganie zimą jest ważną częścią każdego treningu, o której nie należy zapominać. Zasadą jest, że przed treningiem należy przeprowadzić energiczną rozgrzewkę, a następnie rozciąganie. Zimne mięśnie mogą doprowadzić do kontuzji, jeśli zostaną rozciągnięte. Rozciąganie można wykonywać tylko w domu i po treningu.

Oddychanie przez nos i usta

Pojawiające się infekcje mogą być spowodowane wdychaniem zimnego powietrza przez usta. Dobrze jest włączyć do oddychania również nos. Usta należy układać w pozycji zamkniętej. Nakładki na usta sprawiają, że wdychane powietrze jest cieplejsze i chronią szyję, dlatego są dobrym rozwiązaniem.

Trening w zimie

Zimą powinno być spokojnie i umiarkowanie, aby można było biegać. Nie jest to dobry czas na długotrwałe treningi. Najważniejsze jest umiarkowane bieganie, które poprawia kondycję i pracuje nad naszym przygotowaniem kondycyjnym.

Article Categories:
Sport

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.