Metody zabiegowego leczenia żylaków. Kiedy warto z nich skorzystać?

Żylaki mogą być leczone nie tylko z wykorzystaniem wyrobów kompresyjnych czy leków. W wielu przypadkach zalecane jest skorzystanie z zabiegów usuwania żylaków. Jakie z nich są obecnie prowadzone najczęściej? Kiedy warto zdecydować się na taki zabieg?

Usuwanie żylaków – kiedy warto?

Zabiegi usuwania żylaków polecane są osobom zarówno z mniejszymi, pojedynczymi zmianami żylnymi, jak i tymi, które są zaawansowane.

Za pomocą zabiegów można nie tylko sprawić, że nogi będą wyglądały estetycznie, ale też zredukować ryzyko poważniejszych dolegliwości jak choroba zakrzepowa żył, owrzodzenia żylne.

Czy operacja żylaków jest bezpieczna? Aktualnie operacje są prowadzone z naciskiem na kwestie bezpieczeństwa pacjentów, więc charakteryzują się one wysoką skutecznością, niskim ryzykiem zabiegowym oraz znikomymi dolegliwościami bólowymi.

Zabiegi usuwania żylaków

Aktualnie stosowane są zróżnicowane zabiegi umożliwiające usuwanie żylaków, które dobiera się indywidualnie do pacjenta z tym problemem. Na czym polega operacyjne usuwanie żylaków?

Do najczęściej prowadzonych zabiegów zaliczane są:

  • Stripping – zabieg wycięcia żyły odpiszczelowej i żylaków. Wymaga wykonania nacięć w skórze i pozostawia niewielkie blizny.
  • Skleroterapia – zabieg polegający na ostrzykiwaniu żył preparatem, który powoduje ich zamknięcie. Jest mało inwazyjny, ale używany głównie przy mniejszych żylakach.
  • Operacja żylaków metodą RF – polega na wykorzystaniu prądu o częstotliwości radiowej, który podwyższa temperaturę żył, powoduje ich zawężenie i zwłóknienie. Zabieg określany jest też jako ablacja termiczna.
  • Laserowe leczenie żylaków – wewnątrz żyły umieszcza się światłowód, który emituje energię i powoduje usunięcie żylaka.

Dobór odpowiedniej metody leczenia operacyjnego żylaków polega głównie na uwzględnieniu zaawansowaniu dolegliwości.

Jak postępować po zabiegu usuwania żylaków?

Po wykonanym zabiegu leczenia żylaków należy postępować według wskazań lekarza.

Najczęściej zalecana jest kompresjoterapia – terapia uciskowa przez noszenie wyrobu jak pończocha po operacji żylaków na nogę. Należy również pamiętać o regularnym, umiarkowanym ruchu. Nie należy jednak forsować nogi, na przykład przez podnoszenie ciężarów, nadmierne chodzenie, długotrwałe stanie.

Article Categories:
Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *