Nie tylko glukometr. Jak mierzyć poziom cukru we krwi?

  • on 28 lipca, 2022

Z pomiarem poziomu cukru we krwi najczęściej kojarzony jest glukometr. Jednak obecnie diabetycy mają do dyspozycji inne urządzenia, które pozwalają nie tylko na wygodniejszy, ale także dokładniejszy pomiar glikemii.

Na czym polega pomiar poziomu cukru?

Cukier, czyli inaczej glukoza, jest bardzo ważnym związkiem energetycznym, który jest łatwo przyswajalny przez człowieka. Jej prawidłowy poziom we krwi ma duże znaczenie dla zdrowia.

Pomiar cukru może być wykonany z krwi albo z płynu śródtkankowego, w zależności od tego, jaka metoda pomiaru jest stosowana. Na postawie wyniku pomiaru diabetyk może kontrolować swoją chorobę i decydować o dawce stosowanej insuliny.

Pomiar cukru we krwi – metody

Do wykonania pomiaru cukru we krwi stosowane są obecnie dwa rodzaje urządzeń – to glukometr oraz sensor do pomiaru cukru. Czym się różnią?

Glukometr
Pomiar poziomu cukru za pomocą glukometru polega na nakłuciu palca i umieszczeniu kropli krwi na pasku testowym. Pasek ten jest następnie wkładany do urządzenia, które odczytuje glikemię.

Glukometr pozwala na łatwy i szybki pomiar cukru, lecz wymaga systematycznego nakłuwania opuszki palca. Ponadto nie daje pełnej wiedzy o glikemii, gdyż pomiary wykonuje się zwykle tylko kilka razy na dzień.

Sensor do pomiaru cukru
Druga kategoria urządzeń to sensor do mierzenia cukru, a dokładnie sensory stosowane w dwóch typach systemów monitorowania glikemii.

Sensor umieszczany jest w skórze – ma elektrodę, która cały czas mierzy cukier w płynie śródtkankowym. Wyniki są wysyłane na czytnik, smartfona lub do pompy insulinowej.

Stosuje się dwa systemy monitorowania glikemii:

  • CGM (ang. continuous glucose monitoring) – pomiar odbywa się co 5 minut i dane są automatycznie wysyłane na czytnik.
  • FGM (ang. flash glucose monitoring) – pomiar odbywa się co 15 minut i dane odczytuje się po zbliżeniu czytnika do sensora.

Dzięki urządzeniu jak sensor cukrzyca może być kontrolowana stale, a tym samym leczenie może być prowadzone skuteczniej. Dodatkowo pacjent nie musi ciągle nakłuwać opuszki palca, więc jest to komfortowa alternatywa dla glukometru.

Źródło: https://diabetyk24.pl/blog-section/stopa-cukrzycowa-objawy-przyczyny-i-leczenie

Article Categories:
Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.