Oznaki i pierwsze objawy raka piersi – jak rozpoznać chorobę?

  • on 25 września, 2022

Wiedza o tym, jak normalnie wyglądają Twoje piersi, jest ważną częścią zdrowia. Chociaż regularne badania przesiewowe w kierunku raka piersi są ważne, mammografia nie pozwala wykryć każdej jego postaci. Oznacza to, że ważne jest, abyś wiedziała, jak normalnie wyglądają Twoje piersi, dzięki czemu będziesz świadoma wszelkich zmian w nich zachodzących. 

Najczęstsze objawy raka piersi

Najczęstszym objawem raka piersi jest nowy guzek (chociaż większość guzków piersi nie jest rakiem). Bezbolesna, twarda masa o nieregularnych krawędziach jest bardziej prawdopodobna jako rak, ale rak piersi może być również miękki, okrągły, tkliwy, a nawet bolesny. 

Rak występuje, gdy komórki w piersiach wymykają się spod kontroli. Różne rodzaje komórek piersi rozwijają się w różne typy choroby. Większość raków piersi ma swój początek w przewodach piersiowych (przewodach doprowadzających mleko do brodawki sutkowej) lub zrazikach (gruczołach wytwarzających mleko). Są one znane odpowiednio jako inwazyjny rak przewodowy i inwazyjny rak zrazikowy. Inne mniej powszechne typy choroby obejmują rak zapalny piersi i rak przewodowy in situ. 

Chociaż rak piersi występuje najczęściej u kobiet, mogą go również doświadczyć mężczyźni. Ryzyko zachorowania na raka piersi u mężczyzny wynosi około 1 na 883 przypadki. W tym roku American Cancer Society szacuje, że u około 2620 mężczyzn zostanie zdiagnozowana choroba.

Inne możliwe objawy raka piersi to:

  • Obrzęk całej lub części piersi (nawet jeśli nie jest wyczuwalny guzek),
  • Wgłębienie skóry (czasem przypominające skórkę pomarańczową – cellulit),
  • Ból piersi lub sutków,
  • Cofanie sutków (obracanie do wewnątrz),
  • Zaczerwieniona, sucha, łuszcząca się lub pogrubiona skóra sutków lub piersi,
  • Wydzielina z sutków (inna niż mleko matki),
  • Powiększone węzły chłonne pod pachą lub w pobliżu obojczyka (czasami może to być oznaką rozprzestrzeniania się raka piersi, zanim pierwotny guz w piersi będzie wystarczająco duży, aby można go było wyczuć).

Wiele z tych objawów może być również spowodowanych łagodnymi (nienowotworowymi) stanami piersi. Mimo to ważne jest, aby każda nowa masa, guzek lub inne zmiany zostały sprawdzone przez doświadczonego pracownika służby zdrowia, aby w razie potrzeby można było znaleźć i leczyć ich przyczynę.

Pamiętaj, że wiedza, na co zwracać uwagę, nie zastępuje regularnych badań przesiewowych w kierunku raka piersi. Mammografia przesiewowa często może pomóc we wczesnym wykryciu choroby, zanim pojawią się jakiekolwiek objawy. Wczesne wykrycie raka piersi daje większą szansę na skuteczne leczenie.

Article Categories:
medycyna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *