Rejestr Usługodawców Zagranicznych w Danii – jak się w nim zarejestrować?

  • on 27 marca, 2023

Zagraniczni przedsiębiorcy, którzy chcą świadczyć swoje usługi w Danii, powinni zapisać się w Rejestrze Usługodawców Zagranicznych. Kiedy jest to konieczne? Jak wpisać się do Rejestru krok po kroku?

Czym jest Rejestr Usługodawców Zagranicznych w Danii?

Rejestr Usługodawców Zagranicznych w Danii, który w skrócie określany jest jako RUT od Registret for Udenlandske Tienesteydere, to rodzaj rejestru, w którym przedsiębiorca ma obowiązek zarejestrować się w sytuacji, gdy deleguje pracownika do pracy w Danii.

Poprzez Rejestr Usługodawców Zagranicznych w Danii państwo duńskie może gromadzić informacje dotyczące usług świadczonych na jego terenie przez firmy zagraniczne. Także może kontrolować ich działalność pod kątem zgodności z prawem i prowadzić statystyki.

Rejestr ten działa elektroniczne i można zapisać się w nim za pośrednictwem internetu na stronie www.rut.dk. Jest ona dostępna również w języku polskim, co ułatwia rejestrację polskim przedsiębiorcom.

Kiedy konieczna jest rejestracja w RUT w Danii?

Rejestracja w Rejestrze Usługodawców Zagranicznych w Danii konieczna jest w przypadku zagranicznych firm, które na terenie Dani pragną świadczyć swoje usługi przez delegowanych pracowników. Także jest ona konieczna w przypadku przedsiębiorstw jednoosobowych, gdy właściciel sam świadczy usługi.

Obowiązują jednak pewne wyjątki, które dotyczą delegacji pracowników na okres krótszy niż 8 dni w niektórych branżach, uczestnictwa w konferencjach, pokazach, podróży biznesowej.

Rejestr Usługodawców Zagranicznych w Danii – rejestracja krok po kroku

Zapisanie się do Rejestru odbywa się w kilku krokach. Rejestr Usługodawców Zagranicznych w Danii – procedura rejestracji:

  1. Założenie konta w RUT
    Pierwszym krokiem jest założenie konta w RUT. W tym celu można skorzystać z jednej z kilku metod weryfikacji, czyli NemID, eIDAS albo stworzyć własne konto użytkownika przez podanie nazwy i hasła. Po założeniu konta otrzymuje się link aktywacyjny. Należy w niego kliknąć, żeby w ten sposób potwierdzić rejestrację. Przy pierwszym logowaniu trzeba także wyrazić zgodę na korzystanie z Rejestru.
  2. Rejestracja usługi
    Następnym krokiem jest zarejestrowanie usługi w RUT w Danii. Należy zalogować się na stronie serwisu i skorzystać z opcji „Nowa rejestracja” w zakładce „Usługi”. Należy podać wtedy informacje o firmie i branży, osobie, która ma świadczyć usługi, oraz miejscu i dacie prowadzenia usług.
  3. Zmiana danych w RUT
    Jeżeli doszło do zmian dotyczących usługi, na przykład osoby, czasu czy miejsca jej wykonywania, konieczne jest zmodyfikowanie informacji zawartych w Rejestrze.
Article Categories:
Biznes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.