Budleja – motyli krzew. Jak wybrać dla niej najlepsze stanowisko?

  • on 20 października, 2022

W wielu ogrodach można dzisiaj zobaczyć budleje. Te efektowne rośliny z kolorowymi kwiatami określane są również mianem motylich krzewów, ponieważ przyciągają motyle swoim zapachem. Gdzie najlepiej posadzić budleje w ogrodzie?

Budleja – co to za roślina?

Budleją (Buddleja L.) nazywa się rodzinę roślin, które rozpowszechnione są na wielu kontynentach, głównie Ameryce i Azji. Jest ona również obecna w Europie, głównie jako budleja Dawida (Buddleja davidii), nazywana również omżynem.

Krzew ten osiąga wysokość nawet do 5 m i ma łukowate pędy. Przyciąga uwagę swoimi efektownymi kwiatostanami, które mają różne kolory – purpurowy, różowy, biały, bordowy. Dostępne są również odmiany wielokolorowe.

Stanowisko dla budlei – gdzie ją zasadzić?

Budleję najlepiej zasadzić w okresie wiosennym albo jesiennym. Wybierając dla niej odpowiednie stanowisko, należy zadbać o to, aby było ono dobrze nasłonecznione, a gleba żyzna, przepuszczalna.

Warto też wskazać, że budleja może być sadzona w donicach, dzięki czemu świetnie sprawdza się na balkony, tarasy, może być umieszczona w strefie wejściowej domu. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby na zimę schować ją do cieplarni lub szklarni.

Co posadzić obok budlei?

Motyli krzew jest rośliną, która bardzo dobrze prezentuje się wtedy, gdy posadzona jest sama, ale również można zestawiać ją z innymi roślinami, by stworzyć efektowną kompozycję w ogrodzie. Co posadzić obok budlei?

Najczęściej jest ona łączona z krzewami zimozielonymi, na przykład z tujami, na tle których przyciąga uwagę. Można również posadzić ją razem z roślinami jak lawenda, aster, rozchodnik, lewkonia o kwiatach w podobnych lub kontrastowych kolorach.

Jak pielęgnować budleję Dawida?

Aby budleja rosła prawidłowo, trzeba pamiętać o jej właściwej pielęgnacji. Sprawi ona, że krzew będzie prezentował się efektownie.

Przede wszystkim należ pamiętać o przycinaniu budlei raz na rok, w okresie późnej jesieni. Dzięki temu może ona również osiągnąć symetryczną formę. Następnie dociętą roślinę należy okryć na zimę przed chłodem.

Budleja jest też narażona na ataki mszyc. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie odpowiednich preparatów, które pozwalają na ich likwidację.

Article Categories:
rośliny ogrodowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.