W przypadku mieszkania dla osoby niepełnosprawnej należy wziąć pod uwagę stopień niepełnosprawności oraz stan architektoniczny budynku. Czy istnieje możliwość dostosowania lokalu do potrzeb osoby z wózkiem inwalidzkim?
Likwidacja barier architektonicznych
Bardzo ważne jest wyeliminowanie wszelkich przeszkód, które mogą utrudniać korzystanie z budynku. Należy więc zadbać o to, aby nie było w nim stopni, a jeśli są, to aby zainstalować odpowiednie urządzenia.
Konieczne jest wyeliminowanie wszelkich barier architektonicznych, które mogą utrudniać korzystanie z budynku. Zazwyczaj wiąże się to z żądaniem zainstalowania odpowiednich urządzeń, takich jak platformy schodowe, platformy windowe czy windy. Szczególnie skuteczne są windy do transportu pionowego, a dla osób korzystających z wózków inwalidzkich przydatne są podjazdy dla wózków.
Mieszkania dla osoby niepełnosprawnej
Ważne jest zapewnienie pomieszczenia, w którym osoba niepełnosprawna może mieszkać i czuć się komfortowo. Dobrą podstawą jest regulowane łóżko, które ułatwi również rehabilitację. Kolejnym ważnym elementem jest ścienny podnośnik dla niepełnosprawnych, które pomogą osobom przemieszczać się z wózka inwalidzkiego na inne sprzęty i z powrotem. Posiadają one również funkcję, która pomaga ludziom przemieszczać się z wózka inwalidzkiego na inne sprzęty i z powrotem.
Łazienka osoby niepełnosprawnej
Ważne jest odpowiednie wykończenie łazienki, aby osoba niepełnosprawna mogła z niej korzystać. Do pomocy w utrzymaniu higieny służą specjalne urządzenia sanitarne.
W łazienkach montowane są między innymi:
– Poręcze, aby zapewnić wsparcie podczas ruchów, które w przeciwnym razie mogłyby być trudne lub niebezpieczne.
– Specjalne umywalki ułatwiają mycie
– Prysznice z brodzikiem i siedziskiem umożliwiają bezpieczne mycie
– Toalety dla niepełnosprawnych
Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o dofinansowanie do modyfikacji przestrzeni mieszkalnej w celu dostosowania jej do swoich potrzeb.