Czym jest wynajem krótkoterminowy samochodu? Zastosowanie i ceny

  • on 23 września, 2022

Potrzebujesz samochodu na parę dni lub na tygodni? W takim przypadku skorzystaj z wynajmu krótkoterminowego oferowanego przez wypożyczalnię samochodową. Kiedy najczęściej wybierany jest taki właśnie wynajem? Na jakich zasadach się odbywa? Ile trzeba za niego zapłacić?

Wynajem krótkoterminowy samochodu – co oznacza?

Samochód z wypożyczalni można wynająć na różny okres – od kilku godzin do nawet kilku lat. W przypadku, gdy wynajem ma trwać krótko, zastosowanie ma wynajem krótkoterminowy. Co dokładnie oznacza taki rodzaj wynajmu?

W większości wypożyczalni samochodowych wynajem krótkoterminowy jest wynajmem, który odbywa się w terminie od 1 dnia do 30 dni. Wobec tego maksymalnie możliwy jest wtedy wynajem auta na miesiąc.

Taki wynajem jest obecnie wybierany najczęściej, ponieważ ma on również bardzo szerokie zastosowanie. Korzystają z niego zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy, którzy chcą poszerzyć swoją flotę na krótki czas o nowe pojazdy.

Kiedy stosowany jest wynajem krótkoterminowy samochodów?

Wypożyczalnie samochodowe w ramach wynajmu krótkoterminowego zapewniają swoim klientom dostęp do różnych pojazdów. Wśród nich znajdują się między innymi samochody osobowe różnych klas – miejskie, kompaktowe, reprezentacyjne, SUV-y, a także samochody dostawcze, busy.

Wynajem krótkoterminowy w wypożyczalniach samochodowych ma zróżnicowane zastosowanie i jest on wybierany między innymi w poniższych sytuacjach:

  • Wyjazd wakacyjny – daje możliwość łatwego podróżowania w innym mieście albo kraju, bez potrzeby dojazdu własnym samochodem.
  • Podróż służbowa – pozwala na skorzystanie z samochodu potrzebnego do pracy w delegacji.
  • Konieczność uzyskania samochodu zastępczego – w przypadku naprawy własnego auta z ubezpieczenia sprawcy lub własnego.
  • Wydarzenia – można zdecydować się na wynajem samochodu osobowego lub busa, na przykład w przypadku organizacji przyjęcia weselnego, na wyjazdy na konferencje, szkolenia, festiwale, koncerty dla większej grupy.

Ile kosztuje wynajem auta na miesiąc?

Koszty związane z wynajmem krótkoterminowym ustalane są na podstawie wybranego pojazdu oraz czasu najmu. Dodatkowo duże znaczenie mają warunki najmu.

Najczęściej jeden dzień wynajmu samochodu w wypożyczalni to od około 70-80 złotych do nawet ponad 200 złotych. Przy wynajmie na dłuższy okres należy pomnożyć kwotę przez dany czas. Wobec tego wynajem auta na miesiąc zwykle wynosi od około 2,5 do 6 tysięcy złotych.

Warto też zwrócić uwagę na to, czy wynajem krótkoterminowy jest prowadzony z limitem kilometrów czy bez niego. Wynajem bez limitu nie jest związany z żadnymi dodatkowymi kosztami przy dłuższych podróżach, ale sam w sobie jest droższy. Z kolei ten z limitem jest tańszy, ale nakłada on limit kilometrów na kierowcę. Gdy zostanie on przekroczony, opłata za każdy następny kilometr będzie doliczony do końcowego rachunku.

Article Categories:
Biznes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.