Internet do domu – jaki wariant wybrać?

  • on 23 stycznia, 2023

Obecnie dostępnych jest kilka wariantów internetu do domu. Jaką technologię warto wybrać?

Internet DSL

DSL (ang. Digital Subscriber Line) to obecnie jedna z najstarszych technologii przewodowego internetu, która obecnie używana jest coraz rzadziej.

DSL używa do transmisji danych miedzianych linii telefonicznych, czyli tych samych kabli, co tradycyjna usługa telefoniczna.

Często jest to najtańszy internet stacjonarny, niemniej jednak nie zapewnia on zbyt dużych prędkości i może być zawodny. Na niektórych obszarach nie ma jednak innej możliwości podłączenia się do internetu.

Światłowód

Internet światłowodowy wykorzystuje światło do przesyłania danych, a dokładnie są to specjalne kable światłowodowe. Przez to może on oferować bardzo duże prędkości, jest mniej wrażliwy na zakłócenia i zapewnia wysoką stabilność także w przypadku dużych odległości.

Obecnie instalacja światłowodu w mieszkaniu albo w mieszkaniu traktowana jest za najlepszą opcję, gdy celem jest posiadanie bardzo szybkiego i niezawodnego internetu.

Internet radiowy

Stacjonarny bezprzewodowy internet radiowy wykorzystuje sygnał radiowy do przesyłania danych między nadajnikiem, takim jak wieża, a odbiornikiem na domu, takim jak antena.

Taki internet może być używany na obszarach wiejskich lub odległych, gdzie przewodowy dostęp do internetu nie jest możliwy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że na jakość usługi mogą mieć wpływ odległość i przeszkody między nadajnikiem a odbiornikiem, więc nie zawsze jest on niezawodny i szybki.

Internet mobilny

Taka usługa polega na wykorzystaniu internetu mobilnego – dostarczanego przez operatorów telefonii komórkowej, na przykład LTE, 5G. W tym przypadku wykorzystuje się również router do domu, który nie wymaga jednak przewodowego łączenia go z siecią.

Internet mobilny daje łatwy dostęp do sieci w dowolnym miejscu, natomiast może mieć ograniczenia pod kątem limitu danych, czyli wielkości pakietu gigabajtów oraz prędkości.

Wybór odpowiedniego internetu stacjonarnego do domu będzie zatem wynikał głównie z dostępnych w danym miejscu połączeń. Gdy jest to możliwe, warto zdecydować się na światłowód. W przeciwnym razie dobrze mogą się sprawdzić internet mobilny lub technologia DSL albo satelita.

Jeśli szukasz szybkiego internetu światłowodowego, to zdecydowanie powinieneś sprawdzić opole airmax. Ten dostawca oferuje najwyższej klasy prędkości internetu światłowodowego, dając Ci to, co najlepsze w streamingu, grach i nie tylko. Połączenie jest ultraszybkie i niezawodne, umożliwiając pobieranie i wysyłanie z prędkością błyskawicy.

Article Categories:
Technologia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.