Jak działa intercooler?

  • on 23 lipca, 2022

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak niebezpieczny jest nieszczelny intercooler objawy są raczej łatwe do rozpoznania. Intercooler to chłodnica powietrza używana w silnikach z turbodoładowaniem lub doładowaniem mechanicznym.

Zasada działania intercoolera

Należy pamiętać, że intercooler w przeciwieństwie do chłodnicy nie jest wyposażony w wentylator. Gdy w silniku powietrze jest chłodniejsze to automatycznie zwiększa się jego masa objętościowa oraz gęstość. To skutkuje poprawą procesu spalania w silniku, a także zwiększeniem jego wydajności. Należy pamiętać, że o około 3-5% podwyższa się gęstość chłodniejszego powietrza. Warto dodać, że urządzenie potrafi schłodzić powietrze nawet o 40%. W samochodach sportowych oraz wyczynowych stosuje się z reguły natrysk wodny na intercooler. Zasada działania natrysków wodnych jest podobna do spryskiwaczy szyb. Mgiełka cieczy jest wypuszczana przez niewielką dyszę na chłodnicę doładowującego układu. Wszystko po to, żeby schłodzić powietrze.

Objawy zapchanego intercoolera

Warto dodać, że intercooler jest narażony na uszkodzenia mechaniczne, ponieważ nie posiada żadnych dodatkowych osłon. Uszkodzenia mechaniczne mogą powstać na skutek wystrzelenia kamienia spod kół pędzącego auta. Trzeba koniecznie zbadać stan głowicy chłodzącej, żeby sprawdzić, czy intercooler jest sprawny. Warto skontrolować także stan przewodów odprowadzających oraz doprowadzających. Nieprawidłowa praca silnika może być skutkiem nieszczelności, podobnie jak zakłócenia w spalaniu mieszanek. Klasyczne objawy rozszczelnienia to przede wszystkim szarpanie podczas przyspieszania, spadek mocy oraz silne zaolejenie w pobliżu urządzenia. Należy szczególnie uważać na zapchany intercooler objawy dotyczą też zwiększonego spalania. Po zapoznaniu się z tym artykułem, wiesz już co to jest intercooler.

Article Categories:
MotoryzacjaTechnologia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.