Jak walczyć z nieśmiałością w aktorstwie?

  • on 10 grudnia, 2022

Czy można być nieśmiałym aktorem? Tak, oczywiście! Nawet wśród osób będących ikonami dzisiejszej popkultury można znaleźć ludzi, którzy byli nieśmiałymi introwertykami. O ich sukcesie zadecydowało głównie to, że udało im się przełamać „lody” i stać się prawdziwymi profesjonalistami.

Czy introwertyk jest gorszy?

Z zawodowego punktu widzenia aktor może być tak introwertykiem, jak i ekstrawertykiem. Ważne, aby udało mu się pokonać wszystkie przeciwności losu i by mógł on dostosować się do realiów panujących w aktorskim świecie. którą szkołę aktorką wybrać. Owszem, trudno podjąć takiej osobie rolę duszy towarzystwa, ale jak wiadomo, nie ma aktora uniwersalnego. W życiu aktora bardzo ważne jest, aby dana osoba umiała odnaleźć się w nowej, zawodowej rzeczywistości. Można sobie zadać naturalnie pytanie, czy zajęcia z aktorstwa mogą pomóc nieśmiałości, ale za psychiczną formację aktora jest odpowiedzialny przede wszystkim on sam. Nawet najlepsza szkoła aktorska nie sprawi, że introwertyk stanie się ekstrawertykiem. Tutaj największy wysiłek musi ponieść sam zainteresowany, gdyż to od niego zależy sukces w tej dziedzinie.

Jak pokonać własne demony?

Ktoś pewnie zastanawia się, jakie cechy powinna mieć dobra aktorka, albo idealny aktor. Odpowiedź na to pytanie jest prosta: osoby te powinny być przede wszystkim sobą. Ważne, aby dobrze czuły się one w swej roli, a co za tym idzie – aby były pewne siebie. Tylko taki aktor (lub aktorka) może odnieść sukces w życiu zawodowym. Trzeba jednak podkreślić, że aby tak się stało, nie wystarczą nawet najlepsze warsztaty aktorskie. Bardzo ważne jest, aby aktor sam zapoznał się ze środowiskiem, w obrębie którego przyjdzie mu pracować. Mając tą wiedzę, może on zacząć poważnie myśleć o pracy w swej roli. Dziś parcie na sukces jest bowiem na tyle duże, że nawet aktor musi zdać sobie sprawę z tego, czy jest gotowy do przyjęcia tej notabene najważniejszej roli w swym niekoniecznie zawodowym życiu. Podsumowując, nieśmiałość nie oznacza, że życie aktora jest trudne. Wręcz przeciwnie – oschłość i zamknięcie w sobie również mogą mieć przełożenie na konkretne, dość specyficzne role. Trzeba jednak pamiętać, by już na etapie aplikowania do szkoły aktorskiej, wiedzieć czego tak naprawdę chce się od tej pracy. Dopiero potem można zastanawiać się nad idealnymi cechami dobrego aktora.

Article Categories:
kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.