Zapotrzebowanie na kierowców autobusów, zarówno miejskich, jak i turystycznych, jest dzisiaj na wysokim poziomie. Jak można rozpocząć pracę na tym stanowisku? Jakie są zarobki kierowcy autobusu?
Kto może pracować jako kierowca autobusu?
Do rozpoczęcia pracy jako kierowca autobusu konieczne jest posiadanie uprawnień – właściwego prawa jazdy i dodatkowego świadectwa kwalifikacji.
Do prowadzenia autobusu uprawnia prawo jazdy kategorii D. Można uzyskać je po ukończeniu 24. roku życia (ewentualnie wcześniej w przypadku kwalifikacji wstępnej). Wcześniej należy również uzyskać prawo jazdy kategorii B.
Drugim warunkiem jest uzyskanie świadectwa kwalifikacji zawodowej. Można uzyskać ją w ramach procedury kwalifikacji wstępnej pełnej lub przyspieszonej.
Wybrane zakłady komunikacyjne zapewniają pomoc w zdobyciu uprawnień przez sfinansowanie niezbędnych kursów. Należy jednak pamiętać o tym, że związane jest to z koniecznością pracy w danym zakładzie przez określony czas, ponieważ w przeciwnym razie trzeba będzie pokryć koszty.
Praca jako kierowca autobusu – zalety i wady
Przed aplikowaniem na stanowisko warto poznać je bliżej. Jakie są najważniejsze zalaty i wady kierowcy autobusu?
Z pewnością praca jako kierowca autobusu będzie bardzo dobrym wyborem dla osób, które lubią prowadzić pojazdy. Z drugiej strony praca ta może być stresująca i wymaga ciągłego skupienia. W przypadku złamania przepisów obowiązujących w firmie kierowca może narazić się na konieczność zapłaty kar.
Na stanowisku kierowcy autobusu można zarobić sporo, jednak wszystko zależy od miejsca zatrudnienia oraz pracodawcy. Kierowcy mogą liczyć na premie do wynagrodzenia i na różne dodatki, jednak z drugiej strony zarobki nie są aż tak konkurencyjne jak w branży transportowej, do której przechodzi wielu kierowców autobusów.
Praca dla kierowcy autobusu nie jest również trudna w znalezieniu, ponieważ aktualnie zapotrzebowanie na takich pracowników jest bardzo duże. Zatrudnienie można uzyskać między innymi w spółkach miejskich, prywatnych firmach, także obsługujących trasy dalekobieżne.
Ile wynosi pensja kierowcy autobusu?
Pensja kierowcy autobusu jest zależna od różnych czynników. Ile zarabia kierowca autobusu w Warszawie, a ile w mniejszych miejscowościach?
Najczęściej zarobki w Warszawie kształtują się na poziomie około 4-6,5 tys. złotych brutto. Z kolei w mniejszych miejscowościach jest to najczęściej około 3,5-4,5 tys. złotych brutto.
Warto także pamiętać o tym, że to, ile zarabia kierowca autobusu, będzie również zależało od jego wymiaru czasu pracy, nadgodzin, dodatków, dlatego podane zarobki mogą być wyższe.
Również duże znaczenie ma doświadczenie, dlatego kierowcy pracujący na swoim stanowisku od dłuższego czasu mogą uzyskać wyższe zarobki.