Gdy pojawiają się problemy z podnoszeniem i prostowaniem stopy, dolegliwość ta określana jest jako opadająca stopa. Czym dokładnie jest to schorzenie? W jaki sposób do niego dochodzi? Jak można je leczyć?
Co to jest opadająca stopa?
Opadająca stopa jest dolegliwością, w której pacjent ma trudności lub nie może podnieść stopy w górę.
W przebiegu tego schorzenia pojawiają się również problemy z chodzeniem. Nogi są wtedy unoszone wysoko i opuszczane na palce. Chód osoby z opadającą stopą określany jest jako ptasi albo koguci. Mogą również pojawiać się brak możliwości chodzenia na pięcie, zaburzenia stania oraz zaburzenia czucia.
Do opadania stopy dochodzi na skutek osłabienia lub sparaliżowania pracy mięśnia odpowiadającego za jej unoszenie, czyli mięśnia łydkowego przedniego. Najczęściej powodem jest nieprawidłowa praca nerwu strzałkowego, który wchodzi w skład nerwu kulszowego.
Opadająca stopa – przyczyny
Bezpośrednią przyczyną opadania stopy jest zmniejszenie siły mięśniowej. Może ona pojawiać się w przebiegu różnych dolegliwości i dotykać zarówno osób młodszych, jak i seniorów.
Do opadającej stopy dochodzi często na skutek:
- udarów mózgu
- urazów rdzenia kręgowego
- urazów kończyn dolnych
- cukrzycy
- neuropatii
Leczenie opadającej stopy
W przypadku dolegliwości jak opadająca stopa stosowane są różne metody leczenia dobierane do pacjenta. Zaliczają się do nich:
Fizjoterapia na opadającą stopę
Umożliwia ona regenerację nerwów oraz zmniejszenie dolegliwości. Stosowane są różne metody, między innymi ćwiczenia rehabilitacyjne na opadającą stopę, masaże stóp, elektrostymulacja czy ciepłolecznictwo.
Domowe ćwiczenia na opadającą stopę
Aby redukować dolegliwości, warto też ćwiczyć w domu. Fizjoterapeuta może zalecić wtedy zestaw ćwiczeń na opadającą stopę, które pozwolą na uzyskanie jeszcze lepszych efektów. Są to proste ćwiczenia polegające na zmianie pozycji stóp i nóg, które nie są wymagające również dla seniorów, osób po udarach. Można też stosować różne dodatkowe akcesoria, na przykład piłki, dyski sensomotoryczne.
Orteza na opadającą stopę
Bardzo dobre efekty daje noszenie ortez, które stabilizują stopę i staw skokowy. Pomagają one w prawidłowym ułożeniu stopy i można nosić je również z obuwiem.
Buty profilaktyczne na opadającą stopę
W dolegliwości tej można stosować także buty profilaktyczne i ortopedyczne, oraz wkładki ortopedyczne dla dzieci, które pozwalają na ustabilizowanie pozycji stóp i pomagają w chodzeniu.