Podpowiadamy jakie gwiazdy mają stomię

Stomia jest też określana jako sztuczny odbyt. Stomię wykonuje się, żeby wprowadzić substancje odżywcze do przewodu pokarmowego. Należy pamiętać o prawidłowej pielęgnacji stomii.

Czym jest stomia?

W tym artykule podpowiemy, jakie gwiazdy mają stomię, a także jak im udało się ją zaakceptować. Warto mieć na uwadze, że stomia to w chirurgiczny sposób utworzone połączenie jelit z powłokami skóry brzucha. Osoba nosząca stomię określana jest jako stomik. Pacjent musi wypróżniać się do specjalnego woreczka, który jest przymocowany do odsłoniętej części jelita. Powoduje to niestety duży dyskomfort i mocno utrudnia codzienne funkcjonowanie. Można wyróżnić dwa rodzaje stomii układu pokarmowego, czyli ileostomię na cienkim jelicie oraz kolostomię na jelicie grubym. Dodatkowo można też wymienić urostomię, która jest połączeniem dróg moczowych ze skórą. Najczęściej to nowotwory oraz stany zapalne układu moczowego i jelit są powodem wykonania stomii.

Stomia u sławnych osób

Stomia może być używana na stałe, ale także czasowo, aż wszystkie dolegliwości nie zostaną wyleczone. Warto dodać, że około 40 tysięcy osób żyje w Polsce ze stomią. Każdego roku ponad 5 tysięcy osób zaliczanych jest do przeprowadzenia operacji, która polega na wyłonieniu stomii. Należy pamiętać, że celebrytów nie omijają choroby, które wymagają noszenia stomijnego worka. Dobrym przykładem jest Marianna Kowalewska, która jest prawdopodobnie najsłynniejszą polską stomiczką. Występowała w takich produkcjach filmowych jak „Rojst” oraz „Pułapka”. Kobieta uczestniczyła też aktywnie w promocji bielizny skierowanej do osób korzystających ze stomii. Modelka Paulina Kaszuba to kolejna sławna osoba ze stomią. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że z ileostomii korzysta już od 17 lat. Wynika to z tego, że od 9. roku życia walczy z chorobą Leśniowskiego-Crohna. Problemy zdrowotne jednak nie przeszkadzają jej w podróżowaniu oraz realizowaniu obowiązków zawodowych. Jan Kobuszewski był znanym aktorem i kabareciarzem, który także korzystał ze stomii. Jak widać sławne osoby ze stomią radzą sobie dosyć dobrze.

Article Categories:
Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.